ABKM: Jak se projevuje alergie na bílkovinu kravského mléka?

17.10.2022

Děti s ABKM jsou věčně nespokojené, často uplakané a unavené děti. Pokud se přidá stolice s hlenem nebo dokonce krvavými nitkami, alergie na bílkovinu kravského mléka je to, co může dané potíže způsobovat.

Miminko se rodí s nezralým trávicím traktem, který je velmi citlivý na látky a živiny, které do něj přicházejí.  Nejlépe vstřebatelná a nejpřirozenější výživa Vašeho miminka je mateřské mléko, které snadno prochází stěnou střeva a skvěle připravuje trávení na "budoucí dospělácké jídlo"

Některé děti se ale rodí s citlivějším, "méně připraveným" trávicím traktem, který reaguje na složení mateřského mléka- na to, co žena sama jí. Toto se děje u 1-3 % novorozenců, kteří v prvních měsících svého života (zpravidla do roku nebo roku a půl věku) mohou reagovat na některé antigeny i skrze mateřské mléko. Nejčastější reakcí bývá tzv. alergie na bílkovinu kravského mléka, tedy alergie na bílkovinu obsaženou v mléce a mléčných výrobcích (pozor neplést s laktózovou intolerancí- neschopností trávit mléčný cukr- řešením nejsou bezlaktózové produkty). 

Kojenec s ABKM často trpí bolestmi bříška, má častou stolici doprovázenou  hlenem nebo dokonce nitkami krve a může častěji ublinkávat. V pokročilejší fázi alergie mohou přicházet kožní projevy- nepříjemný exzém.

Pokud máte podezření na ABKM u svého miminka, jediným řešením je vyloučit z Vaší stravy veškeré zdroje bílkoviny kravského mléka a jí podobné proteiny. ABKM totiž často není jen o mléku. S reakcí na bílkovinu kravského mléka je často spojená i reakce na hovězí maso, vejce a sóju- to by měly být další potraviny, které spolu s mlékem a mléčnými výrobky v první fázi eliminační diety vyřadíte. Po 14 dnech, kdy se vyhnete i stopovému množství BKM (například i v sušenkách, zavářce, atp.), můžete zhodnotit efekt na Vaše miminko. Pokud nedochází ke změně, je potřeba jít v eliminační dietě dál a konzultovat Váš jídelníček s někým, kdo tématu rozumí. 

Rozhodně není chtěné vynechávat mléko a mléčné výrobky ve stravě při prvních bolestech bříška. Příčin může být několik a před zahájením eliminační diety je dobré tyto příčiny vyloučit. Stěžejní je kvalita přisátí a příjmu mateřského mléka během kojení. Bez kontroly kojení zkušenou poradkyní se zřejmě dál posunete jen velmi těžko.

Alergie a kožní projevy kojenců jsou velké téma, kdy příčina může být dobře ukryta tam, kde by ji člověk nečekal. Na druhou stranu je dobrou zprávou fakt, že stav se dá řešit úpravou stravy a není potřeba jiných, razantních řešení- např. aplikace kortikoidních mastí na kůži nebo převedení na štěpené UM (např. Neocate)- to je nutné jen v opravdu velmi vážných případech.