Jak často kojit?

02.02.2021

Zapomeňte na pevně stanovené rozestupy a jasný časový harmonogram kojení. Miminko by mělo být kojeno tzv. na požádání.

Není žádný ideální rozestup mezi jednotlivými kojeními. Ten nejideálnější udává pouze Vaše miminko. Může se chtít kojit za hodinu, za dvě, ale i také za půl hodiny. Na vše "má nárok" a je to správně!  

A to především po porodu. 

Nenechte se unést zastaralými radami které tvrdí, že ideální rozestup mezi kojením jsou 3 hodiny. Pravda je jinde. Dodržování striktního rozestupu 3 hodiny mezi kojeními může mít zásadní a negativní vliv na úspěšnost kojení. Výsledkem je pokles počtu kojení během dne, pokles množství vypitého mlíčka a ve výsledku i nedostatečné přibírání na váze.

Období po porodu je čas, kdy si s miminkem nastavujete vlastní režim.

Každé miminko to má jinak. Žaludek miminka je po porodu velice malý, asi jako vlašský oříšek. Aby mohlo kojení dobře fungovat, musí se žaludek miminka pomaličku zvětšit tak, aby byl schopen pojmout dostatečné množství potřebného mlíčka. K tomu slouží potřeba regulovat si kojení po svém. Některá miminka potřebují pít častěji menší množství a z praxe je nutné říci, že takových miminek je většina. Proto využijte po porodu každé příležitosti, kdy se miminko hlásí o kojení. Docílíte tak správného nastartování laktace podle potřeb Vašeho miminka. To je nejlepší cesta k pohodovému a úspěšnému kojení.