Miminko se kojí, ale nevím, zda má dost

02.11.2021

Někdy si říkáte, zda by to nechtělo spíš flašku. Aby se Vaše miminko mohlo pořádně najíst..

Nebojte, každá žena někdy pochybovala. A víte proč? Protože to chcete udělat správně, co nejlépe a jste zodpovědná. Proto pochybujete, sama sebe se ptáte a sama si snažíte odpovědět.

To, že budete umět poznat, kdy se Vaše miminko dobře kojí, se může hodit. Uklidní Vás to. 

Pouhé přisátí a "nějaké" sací pohyby nestačí. Pokud miminko dobře pije, musíte vidět tzv. pauzu v bradě. Je to chvíle, kdy se pusinka miminka plní mateřským mlékem, které pak miminko polyká. Pokud se na miminko díváte, vidíte, jak mu brada výrazně klesá směrem k hrudníčku. Tam se jakoby zastaví. A pak polkne.

Čím je pauza v bradě výraznější a delší, tím větší množství vypitého mléka miminko polyká. Naopak krátké a rychlé sací pohyby značí neefektivní sání, miminko nepolyká a množství vypitého mléka bývá velmi nízké. 

Video zde ukazuje, jak vypadá výrazná pauza v bradě s výrazným příjmem mateřského mléka.

A POZOR! Nedostatečná pauza v bradě nemusí souviset s množstvím mléka ve Vašich prsou! 


Tohle se stává i maminkám, které mléko mají, ale miminko prostě není schopno jej účinně vypít! Díky použití dudlíku, přerušenému bondingu 2 hodiny po porodu, dokrmu lahvičkou, použitím kojících kloboučků- díky tomu všemu se mění schopnost miminka efektivně sát z prsu.

Ano, sání a sací reflex je přirozený a vrozený. Technika sání se však může měnit použitám nejrůznějších "kojících pomůcek". A pak nemusí být saní z prsu efektivní. Všechny výše uvedené zásahy a pomůcky mohou mít tak výrazný vliv na kvalitu techniky sání, že miminko i když je přisáté, není schopné touto špatnou, upravenou technikou z prsu dostat potřebné množství mateřského mléka.

Jak z toho ven? 

V tuhle chvíli je nejlepší domluvení osobní schůzky, kdy zkontrolujeme přisátí a sání miminka. A situaci se budeme snažit napravit. Pokud jste pár dní či týdnů po porodu, je to ta nejlepší doba na nápravu. Není na co čekat, situace se pravděpodobně nezmění, až miminko vyroste nebo zesílí. Naopak. Později bývá změna techniky sání velmi obtížná.

Řešení situace lahvičkou, aby se miminko konečně najedlo a vy jste měla jistotu, že nestrádá, není dobré řešení. Celý problém se obvykle prohlubuje a často brzy dochází k ukončení kojení.