Porod mrtvého miminka

21.01.2023Jak celý proces probíhá, na co máte nárok a co je potřeba zařídit. Čerpáno z osobní zkušenosti ženy, která si celým procesem prošla.


"Dobrý den, prosím o anonymní příspěvek."

Před pár dny jsem tu psala o tom, že nás čeká ukončení těhotenství v 19. týdnu. Ráda bych napsala pár řádků jako zkušenost pro ostatní.


V našem případě nebylo co řešit, nemuseli jsme se rozhodovat, zda podstupovat nebo ne, nebyly žádné pochybnosti, že miminko se nedožije ani porodu. Alespoň pochybnosti a výčitky nám odpadly, jakkoli na 💩 celá ta situace je, a prosím tedy, abyste tuto skutečnost nekomentovali. V takto raném stadiu jde po právně-lékařské stránce stále o potrat, ačkoli už v sobě nosíte malého člověka, kterého prakticky musíte porodit. Takže pojmenovávat to před vámi zdravotníci budou jako "potrat" nebo "abortus".


Věděla jsem, jak porod vypadá, protože už mám jeden za sebou, a věděla jsem, že ho chci prožít tak, aby to celé naší situaci ještě nepřitížilo. Kontaktovala jsem dulu, která shodou okolností před spoustou let sama rodila mrtvé miminko, tedy tušila, jak se cítím. Následně jsem přemýšlela, na jakou instituci se obrátit. Zvažovala jsem Bulovku, protože žijeme v Praze, a Bulovka se poslední roky v porodech opravdu snaží. Moje dula kontaktovala známou pracující na Bulovce, která jí to rozmluvila, že v tomto případě je to zde katastrofa, a ať se obrátíme na konkrétní osobu v Podolí.


V ÚPMD v Podolí existuje Podpůrný a paliativní tým a Centrum provázení, které je opravdu VELMI nápomocné pro tyto případy. Oslovila jsem je a domluva sice trvala delší dobu (cca týden), ale i když bylo v takové situaci frustrující nevědět, co a jak, stálo to za to. Domluva byla znát po celou dobu na oddělení od příjmu až po propuštění. Zároveň poskytují důležité informace okolo a veškerou možnou podporu včetně psychologické.


Přijali mě na gynekologické oddělení mimo rodící maminky, kde byl klid, automaticky mi rezervovali jednolůžkový pokoj s vlastní koupelnou a toaletou, kde jsem mohla být po celou dobu. Veškerý personál byl opravdu velmi milý, nápomocný, dostala jsem veškeré informace, které jsou v takovou chvíli potřeba nejen k porodu, ale i k rozloučení, co a kdy je třeba dále zařídit atd. Všechny směny si poctivě předávaly veškeré informace od toho, proč na oddělení ležím, až po podobu rozloučení, na které jsme se dohodli, a že chci být co nejvíc v soukromí. Po celou dobu se opravdu velmi snažili, abych celý porod prožila co možná nejvíc v klidu a soukromí. Dula nebyl žádný problém, mohla přijít, kdykoli ji zavolám, a všichni s tím takhle počítali. Kéž by to takhle mohlo fungovat při jakémkoli porodu!


Vyvolávat porod začali v pátek časně odpoledne s tím, že dostanu 3 vyvolávací tablety po 3 hodinách, a když se porod nerozjede, nechají mě vyspat a pokračovat budeme ráno. Vyvolávaný porod může totiž začít klidně až za 3 dny. Sice přišli s tím, že by mi dali večer ještě čtvrtou tabletu, ačkoli se nic neděje, ale to jsem odmítla, že opravdu preferuju spánek, a to respektovali bez problému. Porod se rozjel v sobotu brzy ráno bez dalších tablet, chvíli poté přijela dula a velmi brzy na to jsem miminko porodila sama, v klidu, soukromí a intimitě, bez dalších lidí okolo. Věřím, že i díky tomu, že jsem měla klid a volnost v tom, jak a kde se to stane, jsem si prožila opravdu moc hezký porod. Musím říct, že ačkoli jsem následně neodcházela s miminkem domů, celý porod vnímám jako opravdu krásný zážitek, a to by mě upřímně nikdy dřív nenapadlo, že řeknu, natož v této situaci.

Po porodu mrtvého miminka je větší riziko, že se placenta sama neodloučí, což se v mém případě stalo, takže mě poté čekala revize dělohy v celkové narkóze. Ta proběhla v pohodě a přestože se tohle všechno odehrálo ráno, odpoledne mě bez problému propustili domů.

Opravdu velmi doporučuju, pokud se dostanete do podobné situace jako já, stůjte si za tím, aby porod proběhl důstojně a citlivě především k vám. Dobře si vyberte, kde to podstoupíte, a za sebe doporučuju dobrou předchozí přípravu a domluvu, stejně jako u jakéhokoli jiného porodu, možná ještě důkladnější.
Neméně důležitá je podpora okolí a mít dobře zmapované zdroje. Co vám dodává klid a sílu, kdo vám může pomoct před, během a po porodu - přece jen vás stále čeká šestinedělí.

Co by vám ještě mohlo pomoct po informační stránce:

www.prazdnakolebka.cz
www.ditevsrdci.cz
www.perinatalnihospic.cz
www.perinatalniztrata.cz
www.cestadomu.cz/...eni

Praktické informace:

- máte právo se s miminkem rozloučit - i když je mladší než 22 týdnů, velmi to doporučuju pro dobré uzavření si celého procesu


- máte právo ho pohřbít - už v nemocnici o to požádejte, mají na to papír k podpisu, následně do 96 hodin od porodu kontaktujete pohřební službu - lze i jen po telefonu, v Praze mi doporučili pohřební službu Pegas, že tyto případy neberou jako ryto a nenaceňují s nějakými zbytečnými přirážkami


- v Podolí mi nabídli Memory box- i když se mi to zdálo ujeté, využila jsem toho a teď jsem ráda


- máte právo odmítnout pitvu- ale je možné, že se zrovna o toto budete trochu handrkovat (a možná vám ji doporučí i váš genetik, pokud uvažujete další těhotenství)


- s miminkem do 22. týdne těhotenství nedostáváte rodný a úmrtní list, porodné ani mateřskou dovolenou


- podle MPSV byste i v tomto případě měli mít nárok na pohřebné, žádá se na Úřadu práce, viz zde 


- pokud nemáte vlastní, měli by vám už v nemocnici nabídnout psychologickou pomoc, případně o ni sami aktivně žádejte, pokud chcete.

Čerpáno z osobní zkušenosti, zdroj: FB skupina Podpoříte mně v osvětě? (Práva v nemocnici a AKTIVNÍ řešení stížností), Petra Landa https://www.osvetarodicu.cz/