PŘÍBĚH: Co Vám může dát předporodní příprava na období kojení?
Pro ty, kteří váhají, zda se na kojení připravit již v těhotenství....
Říkáte si, jaký smysl má předporodní, vlastně teoretická, příprava na kojení? Když ještě miminko nedržíte v náručí?
Tohle je příběh včerejška.
Ono po porodu toho člověk řeší hodně. Sebe, své tělo, emoce, nové informace, novou odpovědnost za malého drobečka. Do toho se bohužel v porodnicích setkávám s nevhodnými postupy, které doslova kazí kojení. Zbytečné dokrmy, navíc lahví, nasazování kojících kloboučků, doporučování dudlíků a striktních 3 hodinových rozestupů. Nic z toho není potřeba a vše jasně vede ke stavu, který popisuje tento krátký příběh:
V neděli jsem dojela až na Šumavu, do Masákovy Lhoty k 5 dennímu chlapečkovi. Když mi maminka volala, kojila s kloboučkem a protože malý "nepil dostatečně" a měl hraniční žloutenku, dokrmovali každé 3 hodiny lahvičkou a 40 ml umělého mléka. Maminka vystrašená, aby malý byl v pořádku, neodvážila se umělé mléko nedat. Přitom měla nalitá prsa a mlíčka hodně. Ale přes všechnu vynaloženou energii na dávání kloboučku a na instrukce, jak dodržovat 3 hodinové rozestupy po podání UM, nezbyl v porodnici čas na opravdovou pomoc a cestu k plnému kojení.
Musím říct, že to byla to dlouhá návštěva. Ukázaly jsme si správné přiložení, různé polohy, malému ( i mamince) vysvětlily, že žádný klobouček ke kojení netřeba, že bradavky jsou úplně normální a ne ploché (jak se dozvěděla od sestřiček a jak se často všichni hned po porodu dozvídají) a ukázaly jsme si, jak zvýšit množství vypitého mlíčka z prsu i co dělat v případě, že by něco selhalo (jak dokrmit v případě krize a nezkazit kojeni). Prostě oba prošly takovým malým kojícím výcvikem.
A večer už maminka psala, že pouze kojí. Vše vypadá na dobré cestě. I tak jsme stále v kontaktu, pokud by potřebovali ještě podpořit nebo s něčím pomoci..
Za mě... Je to někdy boj. A ano, člověk se bojí. O toho malého. Aby to neudělal špatně.... atd, atd.
Ale! Právě období těhotenství je čas, kdy můžete získat zdravý, klidný a racionální pohled na věc a v klidu načerpat dostupné informace, které vedou k pohodovému kojení. K tomu, že budete vědět, co dělat a k tomu, že si budete věřit, že to je správně. K víře a důvěře v samu sebe, že to zvládnete, protože víte, co máte dělat a čemu se vyhnout obloukem.
Ano, kojení je přirozené. Ale jeho přirozenost končí nepřirozenými zásahy a použitím nepřirozených "kojících pomůcek". Které prostě... NEPOMÁHAJÍ! A velmi často jsou důvodem k uvažování o předčasném ukončení kojení..."