Proč nepoužívat dudlík a nedokrmovat lahvičkou?
O negativním vlivu saviček a dudlíků se dnes píše všude, je to opravdu tak zlé?
Kámen úrazu je v okamžiku, kdy dudlík použijeme
"S dudlíkem už jsem přišli z porodnice." To je častá věta, kterou maminky při návštěvě říkají.
Použití dudlíku ubírá momenty, kdy by miminko mohlo být kojeno.
Ihned po porodu si miminko začíná vytvářet svůj vlastní harmonogram stravování. Hlásí se o jídlo, pokud se necítí dobře, pláče. To jsou signály, které bychom měli využít pro kojení. Jsou to momenty, které zásadně stimulují tvorbu mléka. Pokud je "signál" vyslyšen, pravděpodobně bude vše v pořádku a nebude nutná žádná intervence.
Pokud je však tento křehký mechanismus narušen použitím šidítka- dudlíku, tedy místo prsu a kojení je nabídnuta náhražka, nedojde k dostatečnému "naprogramování" tvorby mléka. Miminko se naučí "zaspat hlad", nehlásit se. Najednou je z nespokojeného miminka spící uzlíček, který nelze vzbudit ani nakojit. Navíc tvorba mléka, díky nedostatečné stimulaci, začíná klesat.
A záhy nastává problém- nedostatečné přibírání.
A nyní je nutný dokrm..
Toto je moment, kdy dojde k rozhodnutí, že kojení je nedostatečné. Často je doporučen dokrm lahví a umělým mlékem. Nicméně dokrm lahvičkou je to nejhorší, co v danou chvíli můžete udělat. Ještě víc tím zhoršíte situaci.
Pokud je dokrm nutný, hledejte alternativy jako je dokrm cévkou po prsu nebo dokrm po prstu.
A to není všechno...
K celé problematice se následně často přidávají bolestivé bradavky. Proč? Protože pokud mechanismus sání naučený z cumlání dudlíku miminko aplikuje na prsu, je to velmi bolestivé. Sání dudlíku probíhá v přední části úst miminka, pokud tu samou techniku použije miminko u prsu, přisátí probíhá především na bradavce a často vznikají praskliny- ragády.
Nejhorší komplikací používání dudlíku je tzv. bojkot kojení. Je to stav, kdy miminko odmítá prs i kojení, protože očekává "něco jiného". Dudlík. Zbavit se bojkotu kojení není snadné a některá miminka trápí několik týdnů i měsíců.