Pomoc- nedostatečně přibíráme!

14.03.2021

Častá problematika, se kterou se u klientek potkávám, je nedostatečné přibírání.

Vždy je potřeba zhodnotit:

Nedostatečný počet kojení, používání dudlíku, dokrm lahvičkou i kojení s kloboučky může být příčinou nedostatečného přibírání. 

Nezoufejte, vše lze napravit

V tuto chvíli je nejvýhodnější domluvit konzultaci a vše probrat. Okolnosti nedostatečného přibírání mohou být různé a vždy je dobré řešit situaci individuálně. 

Zpravidla je nutné upravit frekvenci kojení, miminko účinně podpořit v sání a pokud je potřeba dokrm, zvolit vhodnou metodu dokrmu (po prsu nebo prstu).

Pár čísel, které pomohou zorientovat se

Dobře prospívající novorozenec přibírá přibližně 150 - 200 g na týden. U kojených dětí je i 100 g nárůst váhy za týden hodnocený jako dostačující. Nedostatečné přibírání je pod přírůstkem 100 g za týden.

Pokud potřebujete zhodnotit, zda Vaše miminko pije dostatečné množství mléka a chcete se pustit do vážení, množství vypitého mléka je nutné vždy hodnotit za 1 celý den, tedy za 24 hodin. Dostatečnost kojení nelze hodnotit z jednoho náhodného kojení během dne. 

Potřebné množství mléka na 1 kg váhy dítěte je cca 150 g/ 24 hodin. V případě zájmu je možné zapůjčit novorozeneckou váhu s přesností měření 5 g pro co nejpřesnější měření. 

Například: 

Novorozenec, který váží 3.500 g, by měl být již několik dní po porodu schopný během jednoho dne vypít okolo 500 ml mléka.